Статті

В Україні зростає захворюваність на кір, спостерігаються зміни вікової структури хворих

Сьогодні засоби масової інформації майорять звісткою про спалах кору в м. Одесі. В інфекційну лікарню міста вже госпіталізовано понад 100 осіб.

Ріст захворюваності на кір має циклічний перебіг. В Україні в 2006 році захворіло 43 тисячі осіб. В 2012 році зареєстровано черговий циклічний підйом - 15 тисяч захворілих. Наступив 2017 рік і знову зросла захворюваність.

Кір - це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання. Сприйнятливість людини до кору дуже висока. Індекс контагіозності становить 0,96-0,98, тобто всі діти і дорослі, які не хворіли на кір, але були в контакті з хворим, захворюють. Імунітет до кору у дорослих є результатом перенесеної ними хвороби. Завдяки трансплацентарному імунітету діти до 3 місяців не хворіють на кір, а у віці від 3 до 6 місяців хворіють дуже рідко. Останнім часом, в зв'язку з введенням масової вакцинації, спостерігаються зміни вікової структури хворих на кір: збільшується питома вага дітей старшого віку та дорослих, тобто контингентів, які давно були імунізовані або зовсім не підлягають імунізації. Характерною особливістю останніх років є збільшення випадків повторних захворювань на кір (0,5-6 %).

Як відбувається зараження кором?

Джерелом інфекції є хвора кором людина з моменту появи перших ознак хвороби до п'ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться (інкубаційний період).

Кір - це повітряно-краплинна інфекція. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів від хворої кором людини при диханні, розмові, чханні і кашлі. З потоком повітря вірус кіру може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, тому заразитися можна просто перебуваючи в одному будинку із хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували із хворим, практично неможливо. Приміщення, де перебував хворий кором, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися.

Як протікає захворювання на кір?

Хвороба починається гостро: дитина скаржиться на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40ºC, апетит відсутній.

Специфічні ознаки, наявність яких дозволяє однозначно діагностувати кір, проявляються на другий день хвороби. На внутрішній поверхні щік, в області корінних зубів з'являються червонуваті плями, вкриті дрібним білястим висипом. Виникає яскраво виражене почервоніння слизової очей і виникає світлобоязнь. На шкірі корева висипка - червоні плями різних розмірів, виникає на 4-5 добу хвороби. Висипання спочатку з'являються на шкірі обличчя, за вухами, шиї, потім висип з'являється на тулубі, руках і ногах. З четвертого дня висипань характерні яскраво-червоні плями починають бліднути і приймати коричневий відтінок. Поряд з даними проявами, відбувається нормалізація стану хворого: спостерігається зниження температури, спадає набряк слизових оболонок ротової порожнини, зменшується кашель.

Можливі ускладнення. У наш час, при вчасно розпочатому лікуванні, ускладнення при кору бувають нечасто. Більшість дітей (на відміну від дорослих) переносять цю хворобу без наслідків. Ускладнення частіше виникають у дітей до року, недоношених, з малою масою тіла, алергіків. Перебіг хвороби може ускладнюватися ураженням дихальної системи: ларингітом, трахеїтом, бронхітом, пневмонією; очей - кон'юнктивітом, блефаритом; травної системи - диспепсії; запаленням середнього вуха - отитом або слухової труби - евстахеїтом. У маленьких дітей часто буває стоматит.

Лікування та догляд

Неускладнений кір лікують дома, обов'язково під спостереженням лікаря. При важкому перебігу хвороби, розвитку ускладнень, можлива госпіталізація.

У кімнаті, де перебуває хвора дитина, необхідно щодня робити вологе прибирання. Провітрювання повинні бути якнайчастіше. Штори краще тримати закритими, тому що при кору спостерігається світлобоязнь. Постільна білизна й піжама хворої дитини повинні бути свіжими. Дитину треба часто й багато напувати простою водою, компотами, морсами. Їжа повинна бути легка: кисломолочні продукти (кефір, йогурт, кисляк); овочеві супи; овочеві й фруктові пюре; відварене протерте м'ясо (нежирна телятина, курка, індичка).

Після перенесеного кору дитина дуже ослаблена: якийсь час вона може почувати себе не занадто добре, погано їсти, вередувати, швидко утомлюватися. Її імунна система ще мінімум два місяці залишається надзвичайно сприйнятливої до будь-якої інфекції. Треба намагатися оберігати її від зайвих контактів, навантажень, стресів, переохолодження і т.д. Варто приділити увагу його харчуванню, порадитися з лікарем із приводу приймання вітамінів.

Профілактика кору

Управління Держпродспоживслужби у місті Вінниці наголошує, що єдиним способом запобігти захворюванню на кір, а також попередити розвиток тяжких ускладнень є активна імунізація. Вакцинація проти кору проводиться дітям у віці 12 місяців, ревакцинація - у шість років. Імунізація проти кору також проводиться раніше не привитим підліткам, та тим, що не хворіли кором, у віці 15-17 років і дорослим у віці до 35 років.

Якщо Ви хочете вберегти свого малюка від захворюваності кором, не нехтуйте профілактичними щепленнями та завітайте до свого дільничого лікаря – педіатра.


Автор: pressa від 23.05.2017

  

Відеорепортаж