Статті

Київський зоологічний парк: «Особливо-небезпечні інфекційні хвороби птиці – профілактика, діагностика, лікування»

17.03.2017 у Київському зоологічному парку загальнодержавного значення відбувся круглий стіл на тему «Особливо-небезпечні інфекційні хвороби птиці – профілактика, діагностика, лікування»


Круглий стіл організовано Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві за підтримки Київського зоологічного парку загальнодержавного значення, Державного закладу «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України», Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, Національного університету біоресурсів і природокористування України, представників ферми «Доліна страусів» та інших суб’єктів господарювання у сфері птахівництва

Під час круглого столу були підняті важливі питання стосовно:
  • порядку проведення моніторингових досліджень на інфекційні хвороби птиці у птахо господарствах різних форм власності, у синантропної, зоопаркової, водоплавної та дикої перелітної птиці (Сібілєва О. В., ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві);
  • епізоотичної ситуації щодо небезпечних інфекційних хвороб птиці у м. Києві та Київській області, динаміки поширення високо патогенного вірусу грипу птиці (ВПГП) серед дикої та домашньої птиці в країнах ЄС (Данілочкін К. М., ДНДІЛДВСЕ);
  • заходів щодо профілактики, діагностики та лікування хвороб птиці, схем вакцинопрофілактики та нових технологій утримання птахо-поголів’я (Стець В. В., ДЦВМ «Держптаховетцентр»);
  • про основні аспекти виникнення у людини орнітозу «пситтакозу», діагностики та загальних принципів лікування (Небогаткін І. В., ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України»).

Тему щодо клінічних ознак, діагностики та профілактики орнітозу продовжила доцент кафедри епізоотології та організації ветеринарної справи Сорокіна Н. Г. (НУБіП України), у доповіді зазначено поширення орнiтозу серед декоративних та екзотичних птахів у м. Києвi, передумов його виникнення, загрози вірусу для людини як хлaмiдiєносiю, особливостей проведення лaборaторних дослiджень, пaтоморфологiчних змiн, використaння aнтибiотикiв з профiлaктичною та лiкувaльною метою.

У доповіді завідуючої Центру грипу на ГРВІ Дихановської Т. А. (ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України») зазначено про природний резервуар вірусу пташиного грипу для людини, механізм передачі інфекції, кількості спалахів на «пташиний грип» серед людей в світі, патогенності підтипів і мутації вірусу грипу, зокрема ризику виникнення пандемії в Україні, а також дотримання основних правил безпеки (лікувально-профілактичних заходів) для захисту від зоонозних хвороб птиць.


Не менш цікавими та змістовними були доповіді доцента кафедри патологічної анатомії Сердюкова Я. К. (НУБіП України) стосовно перших ознак хвороби, летальності та особливостей патоморфологічніих змін у екзотичних видів папуг при хворобі Ньюкасла, та завідуючої кафедри мікробіології та організації ветеринарної справи Мазур Т. В (НУБіП України) щодо біоплівкоутворюючих бактерій, взаємодії патогенів з організмом господаря хвороби, виникнення хвороб через убіквітарні (всюдисущі) умовно-патогенні мікроорганізми, які в певних умовах стресу (метаболічного – при дефіциті поживних речовин, окисного – у разі впливу антибіотиків і біоцидів) можуть переходити в VBNC-стан (viable, but non culturable – життєздатні, але такі, що не культивуються) (бактерії на стандартних культуральних середовищах не ростуть, але зберігають певні ознаки живих клітин, зокрема дихальну активність і поглинання субстрату) і тим самим, можуть використовуватись для регуляції чисельності мікроорганізмів у бактеріальних популяціях незалежно від форми їх існування.

Під час круглого столу активну участь в обговоренні актуальних питань прийняли лікарі ветеринарної медицини Київського зоологічного парку загальнодержавного значення та сфери птахівництва.


Учасників проінформовано про затвердження Інструкції з профілактики та ліквідації сальмонельозу птиці (наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.09.2016 № 310), зміни форми ветеринарного сертифікату на експорт до Європейського Союзу м’яса птиці, а також станом на 17.03.2017 про тимчасові обмеження на вивезення птиці та продуктів птахівництва з України на території ряду країн у зв’язку з високопатогенним грипом птиці.

Завдяки гостинності керівництва Київського зоологічного парку загальнодержавного значення у заключній частині круглого столу для усіх присутніх проведено екскурсію по території та ознайомлення з наявною колекцією утримуваних зоопаркових тварин.

Всім учасникам висловлюємо подяку за участь, обмін знаннями та досвідом!Автор: admin від 22.03.2017

  

Відеорепортаж